Jak mít jasno v hypotéce?

Hypotéka a půjčky jsou snad nedílnou součástí lidského života ve 21. století. Netvrdím, že se jedná o zrovna příjemnou záležitost, spíše na opak, ale vzhledem k výšce dnešních platů v porovnání s cenami ať už klasických spotřebních věcí, nebo třeba domů a pozemků, se jim opravdu nemáme šanci vyhnout. Fakt, který stále nabírá na intenzitě, a to ten, že český národ není zrovna zdatný v odkládání si určité finanční částky bokem, teď nechme trochu stranou. Půjčky a hypotéky jsou ale v poslední době obestřeny mylnými informacemi, které ve finálním podání žadatele ještě více zmatou. Pojďme si tedy ujasnit pár základních faktů.

Než se definitivně rozhodnete ke koupi pozemku, jež jste si vybrali jako místo pro vybudování rodinného zázemí, zjistěte si cenu a snažte se zaplatit co nejvíce peněz to jde, jak se říká, ze své kapsy. Nejen že budete splácet mnohem kratší dobu, ale také nepřeplatíte tolik peněz. Dalším důležitým bodem je, ověření správnosti pozemků. To zní sice trochu komplikovaně, nic náročného se pod tímto označením ale nenachází. Zkrátka a jednoduše si ověřte, zda se skutečně jedná o pozemek, kde půjde v budoucnu stavět a nenachází se zde například nějakým způsobem chráněná oblast nebo se nejedná například o sad. Pozor si dejte také na pozemky určené jako zahrady. Jaký je zde problém? U bank se totiž setkáváme s tím problémem, že poskytují hypotéky pouze na pozemky, které jsou označené jako stavební plochy a jsou tedy určeny ke stavbě rodinného domu. Než se tak s majiteli pozemku zavážete k jeho koupi, nejdříve si tuto skutečnost ověřte, abyste se nedostali do zbytečných potíží. Pro své vlastní dobro a v budoucnu pro klidnou hlavu si také ověřte, zda se k pozemku neváží nějaká věcná břemena nebo zde nejsou nařízená jiná omezení.

rohožka domov

S pořízením hypotéky samotné to také není žádný med, protože se pojí se spoustou papírování a zajišťování dokumentů, které po vás banka bude chtít při samotné žádosti. Pomoc samozřejmě naleznete na internetu. Možnou variantou je ale také makléř, který všechny tyto záležitosti vyřídí za vás. Zadarmo to ovšem rozhodně nebude!

Chcete-li s hypotékou na pozemek Fahd spojit i hypotéku na stavbu domu nezapomeňte na to, že potřebujete i samotné plány na stavbu, jako například projektovou dokumentaci, znalecké posudky anebo i harmonogram celé výstavby. Při žádosti se tak obrňte hromadou trpělivosti, protože nejen že se jedná o velice zdlouhavý úkon, ale také se smiřte s tím, že bance budou stále chybět nějaké dokumenty, které budete muset dokládat. Dobře si také vyberte banku, u které chcete o hypotéku zažádat. Rozhodně se vyplatí vyhradit si čas na porovnání nabídek.

výběr bank

Dostanete-li se úspěšně až do samotného finále nezapomeňte vše pořádně zkontrolovat, abyste nenaletěli. Opatrnost je při takto důležitém kroku opravdu na místě. No a kdy bude pozemek nebo dům konečně váš? Až po samotném splacení hypotéky. Do této doby se stále jedná o majetek banky. Budete-li tedy schopni k zaplacení nějaké té splátky navíc, uděláte jen dobře.