Solární panely lze využít i pro ohřev vody


Když se řekne „fotovoltaika“, již ze samotného výrazu mnozí lidé odvodí, že půjde o elektrická zařízení, kudy vedou nějaké kabely, jimiž proudí elektrická energie pro napájení různých spotřebičů. Domnívají se, že jde čistě o jednoúčelové zařízení. Ve skutečnosti mají sice pravdu, ale poněkud zkreslenou. Koncovým elektrickým zařízením může být i topná spirála, podobná té, jakou znáte například z rychlovarných konvic. Solární panely pro ohřev vody jsou tedy další možností, jak využít fotovoltaiku na vašem domě.

fotovoltaické panely

Efektivita tohoto řešení je poměrně značná a může tím dojít i k velkým energetickým, a tím pádem i finančním úsporám. Zlepšuje se tím i komfort v obytném prostoru a my bychom se mohli nyní zaměřit na to nejpodstatnější, kde se panely pro ohřev vody dají využít.

Bojler – snad nejúčelnějším zařízením, které se uplatní v každé domácnosti, je ohřev užitkové vody na mytí nádobí, úklidové práce a provádění osobní hygieny. Jaké to je bez teplé vody si umí představit například bývalí vojáci základní služby z období socialismu, kteří byli nuceni umývat se pouze studenou vodou. Být otužilým je sice zdraví přínosné, ale nemělo by se to přehánět. A pokud budete mít teplou vodu v bojleru ohřátou Sluncem, bude to prospěšné pro váš rodinný finanční rozpočet.

fotovoltaika na trávě

Topení v podlaze – fotovoltaikou můžete i přitápět a podlahové vytápění je ideálním řešením, jak to efektivně provést. Tepelný komfort z topení v podlaze je nesrovnatelně lepší než u topení s radiátory.

Ohřev vody v bazénu – toto je již poměrně zaběhnuté a mít příjemně teplou vodu v bazénu potěší snad každého jejich majitele. Koupání ve studené vodě si opět mohou dopřát otužilci, ale ruku na srdce – každý není otužilec a každého nebaví překonávat nepříjemné pocity z pobytu v chladné vodě. Přece jen se lépe relaxuje ve vodě teplejší.