Skutečně solární plachty na bazén fungují?

Jednou z nejméně příjemných věcí pro každého majitele venkovního bazénu je vždy na jaře čekání, až se čerstvě napuštěná voda ohřeje natolik, že bude příjemná na koupání. A to může, v závislosti na objemu a rozměrech, trvat i poměrně dlouho. To platí, zvláště pokud jej vždy vypustíte a na jaře opět napustíte. Z hadice totiž často teče studená, a na jaře často i ledová voda. Může pak trvat i několik týdnů, než dosáhne požadované teploty, zvláště pokud se spoléháme jen na Slunce. Není tedy divu, že se snažíme tento proces urychlit. Nejlepší je samozřejmě mít bazén vyhřívaný, avšak to u většiny venkovních typů není zrovna ideální řešení. Zimní mrazy by totiž mohly topné zařízení snadno poškodit. Proto jej také obvykle najdeme jen u těch vnitřních.

děti koupající se v bazénu

Proto se často volí poněkud jiné řešení. Tím jsou solární plachty. Jedná se o plachty ze speciálního materiálu, kterými přikryjeme vodní hladinu. Jejich účelem je zesilovat vliv slunečních paprsků a také vytvářet určitý typ skleníkového efektu. Spojením těchto dvou funkcí se pak voda ohřeje mnohem rychleji, než kdyby byla pouze vystavena Slunci.

To vše zní samozřejmě velice dobře. Je tedy na místě ptát se, zda celý systém skutečně takto funguje. Koneckonců, pokud něco zní příliš dobře, než aby to byla pravda, často to také pravda nebývá. A tento případ není výjimkou.

typický venkovní bazén

V první řadě je nutné zmínit, že tyto plachty nejsou zrovna levnou záležitostí, tedy pokud chcete koupit ty kvalitní. Buďte tedy na to připraveni, zvláště pokud máte rozměrný bazén. Co se účinku týče, tak není pochyb o tom, že ohřátí vody skutečně urychluje. Jen ne tak rychle, jak bychom si představovali. Nelze tedy čekat, že ji tam dáme a druhý den už bude voda krásně teplá. I tady se musíme obrnit trpělivostí. Je tedy jasné, že toto zařízení není vhodné pro každého. Proto bychom se měli sami nejprve zamyslet, zda jej vůbec potřebujeme. Vyhodit zbytečně peníze si totiž může dovolit v dnešní době skutečně jen málokdo.