Uměla inteligence je chytrá, ale o její inteligenci se dá pochybovat.

Nacházíme se ve století, kdy s námi komunikuje naše auto, ale i náš kuchyňský pomocník. Před lety jsme byly velmi rádi, když s námi mluvil náš telefon, dnes existují roboti, kteří vypadají jako živý a taky se tak chovají a jednají. Jejich řeč se nepodobá té strojové, ale plynulé naší. Tyto roboti sice z dálky vypadají roboticky, ale pokud byste je potkali na ulici, ani jste nevěděli, že jste potkali robotickou bytost. Píši robotickou bytost, protože v robotech se nachází velmi výkoný procesor s hardiskem, na kterém je nahraný systém s umělou inteligencí.
quadrocopter

Co to vlastně je umělá inteligence.

Citace z webu Wikipedia à„Umělá inteligence (neboli UI) je obor informatiky zabývající se tvorbou strojů vykazujících známky inteligentního chování. Definice pojmu „inteligentní chování“ je stále předmětem diskuse, nejčastěji se jako etalon inteligence užívá lidský rozum. S tímto pojmem poprvé přišel John McCarthy v roce 1955.“

Jaké jsou výhody UI

Umělá inteligence přináší obrovské množství výhod a pomoc pro lidstvo. Díky umělé inteligenci můžeme například používat google překladač, který se stále učí z překladů lidí a stále zdokonaluje překlady všech světových jazyků světa. Umělou inteligenci používá i Armáda, NASA a podobné organizace, které vysílají lodě do vesmíru či na oblohu bezpilotní letouny, drony a podobné roboty, které dokážou sami okamžitě vyhodnotit situaci a jednat sami za sebe. Značnou výhodnou je i pomoc v chirurgii nebo celé medicíně či moderní vědě a jak už jsem na začátku psal i v počítačové komunikaci. S umělou inteligencí pracují i některé moderní telefonické programy, například u Applu je to Siry. A podobně. UI nám zrychluje, zpříjemňuje a zpohodlňuje život. Další progres a vývoj UI bude mít za následek další výhody a mnohem chytřejší a důmyslnější stroje.
muž a kouř

Umělá inteligence není člověk

I když se zdám, že se umělá inteligence velmi podobá člověku, není tomu tak. UI sice myslí stejně (někdy i rychleji) nežli člověk, dokonce dokáže odpovídat na složité filozofické otázky a dokonce může mít pojem i o emocích, ale zde stroj s programem UI naráží. I když v programu jsou nahrané emoce, stroj je čte jako informace a tedy posuzuje stav viděného člověka a z toho uváží, jakou má pozorovaný člověk emoci. Problém, který UI má je chápání emocí. Emoce jsou totiž velmi abstraktní, téměř nekonkrétní energie, kterou my cítíme, a chápe a od malička se to učíme chápat pouze citem, na rozdíl od stroje, který emoci pochopí pouze jako soupis jedniček a nul.
Pokud tedy budeme do všeho instalovat UI, náš život bude sice snazší, ale je možné, že robot špatně pochopí naší emoci a nebude nám moci pomoci či začne být život chladný a neemocionální, což ztrácí život na duchu a dynamice. A celkové bytí a žití člověka na této zemi.

Posted in Nezařazené