Vlastností vatelínu využívají i kutilové a švadlenky

Polyamid a polyester jsou dvě plastické hmoty, jejichž využití převažuje v textilním průmyslu. Vyrábí se ve formě vláken a tkaniny a prakticky každý z vás je pravděpodobně používá každý den. Jsou součástí oděvů, bytových doplňků, sportovních potřeb a dalšího zboží a stěží si dnes dokážeme představit situaci, že bychom existovali bez těchto technologií.

Z polyesteru lze produkovat i velmi jemná a tenká vlákénka, jejichž struktura tvoří měkké rouno, podobné zpracované ovčí vlně. Rouno může mít různou hustotu a podle toho se také využívá v nejrůznějších oblastech lidské činnosti.

žena s dvojčaty

Jedním z takových výrobků je vatelín. Tento obchodní název se vžil již v druhé polovině dvacátého století, znají jej výrobci čalouněného nábytku, spotřební elektroniky, a také švadlenky. Velmi rozšířeným segmentem výroby se stal materiál pro oděvní průmysl a maloodběratele, kteří využívají především jeho izolačních vlastností.

Udržuje tělesné teplo – tepelná izolace vatelínu Prima obchod je hlavní důvod, proč se z něj šijí dětské peřinky, zavinovačky, je součástí dek a polštářů a tvoří výplně bund a kabátů. Chrání před únikem tělesného tepla v chladných měsících roku.

Je lehký a ohebný – kombinace těchto vlastností se využívá kromě oděvů i v polstrováních dětských kočárků a v čalounických výrobcích. Nahrazuje jiné typy izolantů, jako je polystyren nebo minerální vata.

žlutý zimní kabát

Je zdravotně nezávadný – materiál je vhodný i pro alergiky, je certifikován pro výrobky určené i pro kojence a batolata, může se používat jako výstelka pro zvířecí pelíšky.

Dobře se s ním pracuje – vlastnosti vatelínu ocení kutilové a švadlenky, snadno se prošívá na šicím stroji, může se jako výztuha či izolant lepit lepidly či lepicími páskami, přichytit sponami nebo čalounickými hřebíky. Nezapáchá, nepřijímá cizí pachy, jednoduše se tvaruje, snadno se stříhá a dokonce řeže technickým nožem, takže je práce s ním příjemná a zábavná.