Monstera skvostná: rostlina s jednoduchou péčí

●     Monstera potřebuje spoustu prostoru a aby mohla rychle růst. Proto byste je měli okamžitě zasadit do velkého květináče. Cítí se nejpohodlnější v půdě bohaté na humus.
●     Přestože rostlina má ráda jasné a teplé prostředí, nemá ráda delší a přímé sluneční světlo. Místo u okna není pro ni. Tyto rostliny se nemají rády příliš světlé prostory.
●     Teplota místnosti by se měla pohybovat okolo 21 stupňů. V zimě, si však monstera vystačí s nižšími teplotami. V létě můžete květinu postavit na balkon nebo terasu.

●     Nemusíte zalévat monsteru příliš často, zvláště v zimních měsících. Je třeba se hlavně vyhnout odstáté vodě v květináči za každou cenu. Zalévejte je pouze tehdy, když jsou horní vrstvy půdy již vysušeny. Pokud se listy rostlinné rostliny zbarví do hnědé barvy, je to jasné znamení, že byste měli používat méně vody.
●     Vzhledem k tomu, že listy této exotické rostliny jsou velmi velké a na nich se hromadí prach, umyjte je vlhkým hadříkem.
●     Monstera je vlastně popínavá rostlina. Proto byste měli přidat nějakou tyč na pomoc květině do květináče, po které může lézt. Můžete například použít dlouhou větev ze zahrady.

dvě kytky
Množení monstery

Pokojová rostlina, nebo její výhonky, jsou dobré jako dárek. Monsteru lze snadno rozmnožit:

  1. Stačí dát výhonek s některými listy s některými listy a vzdušné kořeny do sklenice vody.
  2. Umístěte sklenici na světlo.
  3. Jakmile vyraší nové kořeny, můžete zasadit monsteru do půdy.
  4. Když nové listy rostou, poznáte, že kořeny se uchytily.

monstera list
Charakteristika a původ monstery

Monstera již zdobí řadu kanceláří a apartmánů. Původně rostlina pochází ze střední a jižní Ameriky: v místním deštném pralese se obvykle jedná o liánu kolem stromových kmenů.
Listy monstery mohou růst až 50 centimetrů. Díky štěrbinám v ní se i listy, které rostou níže po kmeni stromu, stále dostanou ke světlu – takže rostlina v husté džungli se může přizpůsobit méně světelným situacím.
Vedle podzemních kořenů má monstera takzvané vzdušné kořeny: jsou umístěny nad zemí, poskytují stabilitu a mohou absorbovat vlhkost a živiny ze vzduchu.
V 19. století rostlina byla dovezena z Mexika do Evropy.